Bagażnik dachowy – dodatkowa przestrzeń.

Gdy znajdziemy się kolejny raz na stacji kontroli pojazdów w celu wykonania przeglądu technicznego naszego samochodu, warto zapytać, czy w przypadku tego konkretnego auta montaż bagażnika dachowego będzie funkcjonalny i praktyczny. Każdy, kto posiada rodzinę wie, jak bardzo przydaje się duży bagażnik. Jednak czasem zwykły bagażnik samochodowy nie wystarczy.

Wynajem przyczepki jest zbyt kosztowny i nie każdy ma możliwość jej dołączenia do samochodu. Nasuwa się więc inny pomysł – montaż bagażnika dachowego. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w czasie wolnym zimą czy latem, kiedy na dachu samochodu montujemy rowery bądź narty. W przypadki, gdy w bagażniku dachowym chcemy schować inne przedmioty, wówczas można do niego przymocować specjalny box czyli tak zwaną trumnę, pojemnik, który będzie dodatkowym miejscem na bagaże. Jednak często na stacjach kontroli pojazdów zjawiają się kierowcy, z uszkodzonymi przez bagażniki dachowe karoseriami, skarżący się na awarie, bądź nadmierne spalanie samochodu. Oczywiście bagażnik dachowy ma swoje zalety, ale jak każdy element dodatkowy, posiada również wady. Pierwszą wadą może być błąd podczas zakupu. W sklepach znajdziemy bagażniki dachowe tanie, droższe i bardzo drogie. Jeśli kupimy najtańszy model, może się zdarzyć, że nawet przy ograniczonym obciążeniu szczęki montujące go do dachu samochodu zaczną się obluzowywać, bagażnik będzie niestabilny, zamontowany sprzęt spadnie, a karoseria zostanie porysowana.

Nie oznacza to, że każdy tani bagażnik jest zły. Należy prze zakupem przemyśleć funkcję i cele, do jakich będzie ów bagażnik wykorzystywany. Jeśli mamy zamiar wozić na nim zimą narty, nie powinno być problemy. Jednak jeśli chcemy przewozić tam 3-4 ciężkie rowery, wówczas powinnyśmy zastanowić się nad droższym i bardziej stabilnym odpowiednikiem. Klienci często skarżą się, że bagażniki dachowe, a szczególnie tak zwane „trumny” znacznie zwiększają spalanie samochodu. Jest to naturalny efekt, gdyż dodatkowy ciężar wymusza na samochodzie włożenie większej energii i mocy w jazdę. Trumna dodatkowo oparta jest na całej powierzchni dachu i dość intensywnie go obciąża. Podsumowując zalety i wady bagażnika dachowego odpowiedź na pytanie, czy warto go kupić, jest twierdząca, ale jedynie wówczas gdy świadomi jesteśmy pewnych niedogodności jego posiadania.