Bezpieczne przewozy autokarowe dla dzieci

Bezpieczne przewozy autokarowe dla dzieci

Organizacja wyjazdu dla dzieci i młodzieży to duże wyzwanie. Podstawową wartością, na którą zwracają uwagę rodzice i opiekunowie jest bezpieczeństwo najmłodszych. Planując przewóz dzieci na różnego rodzaju wycieczki, kolonie, zawody czy zielone szkoły, należy szczególną uwagę zwrócić na wybór odpowiedniego przewoźnika.

(Zobacz także: Sezon na wycieczki szkolne otwarty.)

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podstawowa kwestia to wybór przewoźnika posiadającego licencję na zarobkowy przewóz osób na terenie kraju lub zezwolenie międzynarodowe w przypadku wyjazdów poza granice kraju. Firmy realizujące wynajem autokarów dla szkół powinny profesjonalnie i odpowiedzialnie podchodzić do przewozu dzieci i w związku z tym, autobus na wycieczki szkolne powinien przede wszystkim:

  • być sprawny i posiadać aktualne badania technicznie,
  • być oznakowany specjalnymi symbolami jako pojazd przewożący dzieci i młodzież szkolną,
  • być wyposażony w sprawne, działające pasy bezpieczeństwa,
  • posiadać gaśnice, apteczkę bezpieczeństwa, system nagłaśniający oraz sprawny system ogrzewania i klimatyzacji.

Odpowiedzialny kierowca

Jest kwestią oczywistą, że kierujący autokarem powinien posiadać niezbędne do tego uprawnienia, takie jak: prawo jazdy kategorii D, dowód rejestracyjny pojazdu, którym będzie kierował, dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz inne niezbędne dokumenty wynikające z przepisów transportu drogowego. Przed wyruszeniem w trasę bezwzględnie powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu. Kierowca przewożący dzieci powinien również kierując się wzmożonymi względami bezpieczeństwa jechać z nieco mniejszą prędkością dostosowując ją do warunków panujących na drodze.

Przypominamy także, że szkoły lub sami rodzice, przed rozpoczęciem wycieczki, mogą zamówić kontrolę z Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy w bezstronny i obiektywny sposób ocenią sprawność i stan techniczny pojazdu.

Dowóz spod szkoły w miejsce docelowe

Standardowa usługa wynajmu busów czy autokarów na szkolne wycieczki przewiduje podstawienie pojazdu z kierowcą w określone miejsce, przeważnie pod szkołę. Przejazd następuje na ustalonej i wyznaczonej wcześniej trasie. Uwzględniając potrzeby dzieci, podczas trasy organizowane są postoje – w miejscach dozwolonych i bezpiecznych. Plan podróży uwzględnia również czas pracy jednego kierowcy lub dwóch w przypadku dalszych destynacji.

ComfortClass