Co lepiej sprawdza się w zimie, gaz czy diesel?

Każdy z nas chciałby aby jego samochód jak najmniej palił, przez co był bardzo ekonomiczny i zapewniał tanią, przyjemną jazdę. Niestety paliwa do samochodów są bardzo drogie, ze względu na to, jaki rodzaj benzyny to jest.

Jedyną możliwością zaoszczędzenia na eksploatacji samochodu jest wykorzystanie instalacji gazowych LPG albo diesla, czyli oleju napędowego. Istnieje generalne tendencja w Europie, gdzie wielką popularnością cieszą się samochody z silnikiem diesla. W Polsce natomiast znacznie popularniejsze są samochody z instalacją gazową.

Statystyki z ostatniego roku pokazują, że ponad 2 miliony na 12 zarejestrowanych w Polsce samochodów zostało wyposażonych, albo przerobionych na instalację gazową LPG. Nie trudno zatem w komisie samochodowym kupić samochód z gotową instalacją. Czemu tak się dzieje? Czemu wyprzedzamy inne kraje i podążamy przeciw obowiązującym w Europie trendom? Dzieje się tak oczywiście z powodu cen oleju napędowego na rynku paliw.

Olej osiągnął już cenę zbliżoną do benzyny, a samochody z silnikiem diesla są droższe niż te zwykłe spalinowe. Kwestiami ekologii nikt się specjalnie nie przejmuje, dlatego kalkulacja jest prosta. Różnica cen między benzyną a olejem napędowym jeszcze nigdy nie była tak mała. Zatem wydaje się, że wyposażenie samochodu w instalację gazową jest jedynym sposobem na w miarę tanią jazdę samochodem.

Jednak nie każdy samochód może posiadać instalację gazową. Oczywiście w przypadku nowych samochodów nie stanowi to żadnego problemu. Natomiast jeśli chcemy zainstalować instalację gazową w starszym samochodzie wówczas musimy sprawdzić, czy w ogóle istnieje taka możliwość. Najlepszym sposobem na sprawdzenie możliwości zmiany instalacji w naszym samochodzie jest odwiedzenie stacji kontroli pojazdów.

Takiego sprawdzenia możemy również dokonać podczas rutynowego przeglądu na stacji kontroli pojazdów. Pracujący tam specjaliści właściwie na pierwszy rzut oka, znając parametry marki i rocznika samochodu, są w stanie stwierdzić, czy możliwe jest założenie instalacji gazowej i czy dla kierowcy jest to opłacalne.

A więc gaz czy diesel? W Polsce atrakcyjniejsza wydaje się oferta kupa samochodu na gaz, jednak niektórzy twierdzą, że diesle są samochodami bardzo zadbanymi i dłużej utrzymują dobrą formę.