Co warto wiedzieć o klimatyzacji samochodowej?

Co warto wiedzieć o klimatyzacji samochodowej?

Naprawa klimatyzacji

Mimo, że do letniego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu warto wiedzieć, że układ klimatyzacji jest skomplikowanym, ale też delikatnym urządzeniem, a przez to bardzo istotne jest aby poprawnie jej używać i o nią dbać. Zaniedbana klimatyzacja nie tylko nie będzie spełniać swojego zadania, ale także może być szkodliwa dla zdrowia, o czym czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Działanie klimatyzacji samochodowej może być porównywane do działania klimatyzatorów domowych, gdzie ciepłe powietrze jest schładzane przez czynnik chłodniczy, który krąży w układzie urządzenia. Najprościej mówiąc jest to cykliczna zmiana stanu skupienia z ciekłego w lotny, co pozwala na obniżenie temperatury gazu oraz ponownym jego przejściem w stan ciekły.

Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji samochodowej?

Jak już wcześniej napisaliśmy, układ klimatyzacji jest skomplikowanym urządzeniem ze względu na złożoność swojej budowy. Przez to, że zazwyczaj używamy klimatyzacji samochodowej z trudnych warunkach, powinna ona być odpowiednio używana. Wbrew pozorom ciągłe używanie może przedłużyć jej żywotność, a to wszystko dlatego, że układ klimatyzacji jest smarowany mgłą olejową, która znajduje się w jego wnętrzu. Dzięki temu dociera ona do wielu zakamarków układu,dlatego ciągła praca skutecznie ochroni układ klimatyzacyjny przed korozją. Jednak szczególną uwagę należy poświęcić latem, gdy zostawimy samochód na słońcu. Zanim włączysz klimatyzację przewietrz samochód aby obniżyć temperaturę w środku do temperatury otoczenia. Dzięki temu klimatyzacja samochodowa łatwiej poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza.

W jaki sposób dbać o klimatyzację?

Nawet jeśli będziemy bardzo uważać na klimatyzację i odpowiednio zadbamy, to po jakimś czasie i tak zauważymy, że nie jest ona odpowiednio wydajna. Zauważymy to gdy szyby zaczną nam się parować, a dodatkowo z wentylacji zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. W tym momencie konieczne będzie serwisowanie lub naprawa klimatyzacji. Trzeba pamiętać, że przynajmniej raz w roku powinniśmy wymienić filtr kabinowy, wyczyścić kanały dystrybucji powietrza, odgrzybić parownik i sprawdzić drożność kanału. Dodatkowo nie rzadziej niż co dwa lata powinniśmy oczyścić układ klimatyzacji z wilgoci, a co trzy lata wymienić osuszacz. Dzięki tym czynnością będziemy mieć pewność, że odpowiednio działająca klimatyzacja przez długi czas.

Potrzebujesz pojedynczych części do układu klimatyzacji? A może masz pecha i trzeba wymienić cały kompresor? Te i inne części do swojego samochodu znajdziesz w sklepie internetowym Motoszef.pl