Jak dbać o hamulce

Jak dbać o hamulce?

Hamulce to jeden z elementów samochodu, który ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerów oraz osób będących w ich bezpośrednim otoczeniu. Hamulce warto serwisować regularnie, bowiem pozwala to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia bardzo przykrych konsekwencji.

Mówi się, że najlepiej sprawdzać stan technicznych układu hamulcowego średnio co 15 000 przejechanych kilometrów. Najlepiej jednak sprawdzać układ jesienią i wiosną. Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy wymienić klocki hamulcowe, a także przyjrzeć się, czy aby na pewno sprzęgło oraz amortyzatory działają tak, jak powinny. Należy również pamiętać o tym, aby w miarę regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego. Jeśli występują jego gwałtowne ubytki, może to świadczyć o tym, że z układem hamulcowym w naszym aucie dzieje się coś niepokojącego.

Dlaczego tak ważne jest sprawdzanie właściwego poziomu płynu hamulcowego? Otóż dlatego, że jest on odpowiedzialny za przenoszenie siły z pedału hamulca na klocki hamulcowe. W praktyce wiąże się to z tym, że element ten ma bardzo istotny wpływ na sprawne i co najważniejsze bezpieczne działanie całego układu hamulcowego. Płyn hamulcowy wykazuje właściwości higroskopijne, co oznacza, że skutecznie pochłania on wilgoć, która z różnych stron dostaje się do wnętrza zbiornika z płynem.

Reklama: MotoSzef - Internetowy sklep z częściami samochodowymi

Dla bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania układu hamulcowego, bardzo ważne jest również sprawdzanie grubości tarcz hamulcowych. Niestety, jest to dość trudna i niezwykle skomplikowana czynność, w której najlepiej pomoże nam doświadczony mechanik. Tylko on bardzo dobrze poradzi sobie nie tylko ze sprawdzeniem grubości tarcz, ale również stopień przylegania tarcz do piast kół, czyli tak zwany stopień ”bicia”. W przypadku, gdy przekracza on granice 0,05-0,1 mm, wówczas niezwłocznie tarcze powinny zostać wymienione na nowe.

Wiele osób przy sprawdzaniu układu hamulcowego, niestety zapomina o istotnej roli, jaką pełni w samochodowym układzie hamulec ręczny. Przede wszystkim doskonale zapobiega on staczaniu się pojazdu wjeżdżającego pod bardzo stromą górę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seven + fifteen =