Pielęgnacja układu hamulcowego - przewody hamulcowe

Jak dbać o układ hamulcowy – podstawowe zabiegi

Hamowanie silnikiem to jeden z najlepszych sposobów by oszczędzić klocki hamulcowe. Niektórzy twierdzą, że taniej jest „wbić luz” i hamować hamulcami, w końcu taniej wymienić tarcze i klocki niż silnik, jednak hamowanie silnikiem ma jeszcze drugie dno. Otóż hamując silnikiem, oszczędzamy paliwo – silnik wtedy nic nie pali. Do tego akumulator jest trochę lepiej ładowany. Jednak do tego trzeba mieć nowoczesny samochód.

O czym należy pamiętać?

Przewody hamulcowe składają się z dwóch elementów:

  • elastycznych (łączących zaciski hamulca z nadwoziem naszego samochodu;
  • sztywnych, metalowych.

Te pierwsze są dość trwałe i mają jedną zaletę – nie ulegają korozji. Zima w naszym kraju bywa śnieżna, a drogowcy sypią tony soli na asfalt. Nie sprzyja to trwałości metalowych elementów przewodów hamulcowych, dlatego warto przed zimą sprawdzić ich stan i zawczasu wymienić lub zabezpieczyć. Jeżeli mechanik poinformuje Cię, że przewody powoli zaczynają korodować, nie czekaj, od razu umów się na wymianę tego elementu. Nie ma nic gorszego niż pedał hamulca wpadający w podłogę. A jak wiadomo, takie rzeczy nie zdarzają się na pustej, prostej drodze, tylko w momentach, gdy mocne hamowanie jest niezbędne.

Rozszczelnienie układu hamulcowego to niebezpieczna sytuacja, której za wszelką cenę trzeba przewidzieć wcześniej.

Płyn hamulcowy – zaniedbywany element układu

Związana z nim jest jedna zasada – wymieniaj tak często, jak zaleca producent Twojego samochodu. Wielu mechaników jest zdania, że nie należy wymieniać płynu hamulcowego póki coś się nie dzieje. Podyktowane to jest obawami przed uszkodzeniem dawno nieruszanych elementów, na przykład odpowietrzników. Jednak zaniedbanie płynu może doprowadzić do istotnego pogorszenia siły hamowania. Płyn ten jest po prostu silnie higroskopijny i po latach niewymieniania ma za dużo w sobie wody, która negatywnie wpływa na skuteczność układu hamulcowego. Może dojść do podobnej sytuacji jak przy rozszczelnieniu układu – pedał wpada w podłogę, a Ty przerażony jedziesz dalej.

Wszystkie niezbędne rzeczy do pilęgnacji samochodu i nie tylko znajdziesz na stronie MotoSzef.pl. Serdecznie polecamy