Kiedy jeździmy na światłach przeciwmgielnych.

Podczas przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów często sprawdzane są światła przeciwmgielne, które są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa jazdy. Każdy z dobrych kierowców wie, że według obowiązujących przepisów światła przeciwmgielne powinniśmy mieć włączone tylko w wyjątkowych sytuacjach, które wynikają z ograniczonej widoczności.

Przyczynami ograniczenia widoczności kierowcy mogą być warunki atmosferyczne bądź niedogodności terenu, po których jeździmy samochodem. Warunki atmosferyczne ograniczające w znaczny sposób widoczność są przede wszystkim wynikiem mgły, rzęsistego deszczu bądź śniegu. W takich warunkach używanie świateł przeciwmgielnych jest nie tylko zalecane, ale niezbędną koniecznością, której wymagają warunki bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów bardzo skrupulatnie są sprawdzane wszystkie światła, które znajdują się w samochodzie. O ile światła mijania, kierunkowe, postojowe powinny być stale sprawne i ich używanie jest niezbędne do jakiegokolwiek poruszania się samochodem, to światła przeciwmgielne są w pewnym stopniu specyficzne. Niemniej jednak bardzo ważne jest posiadanie sprawnych świateł przeciwmgielnych, gdyż w nagłych przypadkach mogą się one stanowczo przydać.

Co jest bardzo ważne, należy bezwzględnie wyłączyć światła przeciwmgielne, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny kierowca, gdyż są one bardzo oślepiające i mogą przyczynić się do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Gdy nie jesteśmy pewni dlaczego nasze światła działają, warto udać się na stację kontroli pojazdów aby dokonać dokładnego przeglądu ich stanu.

Warto samodzielnie wykonać wymianę żarówek, gdyż jest to dość prosta czynność. Natomiast poważne uszkodzenia układu elektrycznego powinny być naprawiane w stosownym punkcie, lepiej aby podjęli się tego profesjonaliści. Niektórzy używają świateł przeciwmgielnych również w nieoświetlonych zaułkach, gdzie nie dociera wystarczająco dużo światła by czuć się bezpieczne na drodze.

Bez względu na to w jakich sytuacjach używamy świateł przeciwmgielnych, posiadanie ich sprawnych i gotowych do użytku jest niezbędne.Musimy jednak pamiętać, że światła przeciwmgielne nie powinny być używane w mieście, gdyż latarnie dostarczają wystarczająco dużo światła, a my możemy oślepić innych kierowców i spowodować zagrożenie na drodze.