Kierowco – ustaw swoje światła!

Ta prosta czynność może poprawić nie tylko Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale także każdego innego kierowcy i pieszego. Nie doświetlone pobocze to śmiertelne zagrożenie dla pieszych, a przecież wystarczy tylko ustawić światła pod odpowiednim kątem by cała droga była widoczna, ale by nie świecić prosto w oczy innym przejeżdżającym kierowcom.

Należy pamiętać także o tym, że nierówno rozmieszczony ciężar w aucie(wyładowany bagażnik) może dość znacznie podnieść przód samochodu, na szczęście wiele z nich ma na desce rozdzielczej pokrętło do wysokości strumienia światła, to jednak za mało, jeśli kąt padania światła nie obejmuje drogi to niewiele jesteśmy w stanie poradzić jednym pokrętłem.

Ustawianie światła w stacji kontroli pojazdów lub serwisie kosztuje niewiele i trawa około 10-15 minut, warto poświęcić ten czas i parę groszy, żeby móc bezpiecznie jechać w nocy.

Odrębną kwestią jest siła światła produkowanego przez nasze żarówki, obecnie pojawiły się na rynku produkty o zwiększonej mocy, żarówki te produkują nawet do 50% silniejsze światło, ale musimy uważać, wybierajmy te które posiadają atesty Europejskiego Komitety Elektrotechnicznego. Kiedy musimy wymienić przepaloną żarówkę, lepiej jest za jednym zamachem zastąpić obie, ponieważ bardzo możliwe jest że druga w następnym czasie również się przepali, poza tym stara żarówka świeciłaby zauważalnie słabiej niż nowa.

Przy wymianie żarówek warto zwrócić uwagę na odbłyśnik, często zdarza się że odbłyśniki korodują, jeśli tak się stało i nasz reflektor przerdzewiał, nie pozostaje nam nic innego niż wymienić go na nowy, aby uniknąć tego w przyszłości, rutynowo można sprawdzać reflektory w poszukiwaniu śladów wilgoci i poprawiając trzymanie uszczelek.