Markowy olej silnikowy?

Czy warto używać markowego oleju silnikowego? Oczywiście każdy producent dobrej jakości olejów powie, że tak, gdyż ma to niebagatelny wpływ na jakość funkcjonowania silnika naszego samochodu. Jest to częściowo prawdą, jednak badania przeprowadzona na stacjach kontroli pojazdów w całej Polsce wykazały, że nie każdy markowy olej silnikowy ma jednakowo znakomity wpływ na prawidłową pracę silnika.

Okazało się, że tylko niektóre marki wykazały tak samo dobre działanie przy każdym badaniu. Inne opierały swój sukces rynkowy jedynie na dobrej reklamie, renomie i popularności marki. W rzeczywistości ich olej niczym nie różnił się od wiele tańszych odpowiedników. Każdy warsztat samochodowy ma w swoim asortymencie oleje silnikowe kilku marek, po to aby dostosować odpowiedni do poszczególnego silnika i samochodu. Jak wykazały wyżej wspomniane badania, marka oleju ma wpływ na jakość pracy silnika jednak nie zawszy dobry, część z nich potrafi nawet skrócić żywotność silnika. Oczywiście zawsze bardziej opłaca się używanie droższego markowego oleju silnikowego niż najtańszego, z najniższej półki w markecie i objętego promocją. Zbyt niska cena oleju silnikowego powinna dać kierowcy do myślenia, że coś jest  z nim nie tak, skoro w porównaniu z innymi jest stanowczo tańszy.

Markowe oleje silnikowe mają zazwyczaj atesty specjalnych firm kontrolnych, które na bieżąco i regularnie przeprowadzają badania składu i działania rekomendowanych przez siebie produktów. Jednak na każdej stacji kontroli pojazdów dowiemy się, że dobry marketing i reklama mogą zdziałać cuda. Tak naprawdę liczy się solidny skład dobrany do typu silnika i jego temperatury pracy, do każdego samochodu każdorazowo i indywidualnie należy dopasować odpowiedni olej silnikowy lub stosować się do zaleceń producenta samochodu.