Montaż instalacji LPG – czyli zagazowanie auta krok po kroku

Instalacja LPG nie jest już tylko koniecznością, gdy kierowca szuka oszczędności, ale i możliwością. Dlaczego? Do tej pory poprzednie generacje instalacji gazowej powodowały gorsze osiągi pojazdu, ingerowanie w działanie silnika i często awarie w działaniu. Obecnie – w obliczu piątej generacji, instalacje LPG są bezpieczne i zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników.

Pierwszy krok w zagazowaniu samochodu zaczyna się tak naprawdę w portfelu każdego kierowcy. Zaczyna on liczyć i szukać oszczędności, a niestety rosnące ceny za benzynę (jak i inne paliwa) skłaniają nas ku nowym alternatywnym rozwiązaniom. Nikt, kto do tej pory poruszał się samochodem, nie chce z niego rezygnować na korzyść komunikacji miejskiej czy roweru. Dlatego wielu Polaków zaczyna się zastanawiać – czy instalacja LPG będzie dobrym rozwiązaniem dla jego potrzeb.

Montaż instalacji LPG – czy jest to opłacalne?

Przede wszystkim, przed podjęciem się zagazowania samochodu, należy zrobić szybki rachunek – przeliczyć koszt całego procesu i sprawdzić po ilu wykonanych kilometrach się ono zwraca. Osoby, które mało podróżują samochodem, będą długo czekać, aż wszystko się wyrówna, jeżeli jednak codziennie korzystamy z auta, będzie to opłacalna zmiana. A na czym polega?

Przede wszystkim na wizycie u mechanika, który ma zakładać instalację LPG. W pierwszej kolejności sprawdzany jest samochód pod kątem technicznym, dopiero po ustaleniu, że nie ma on zastrzeżeń, można przechodzić do procesu montażu instalacji LPG. Na czym to polega? Przede wszystkim na ustaleniach – gdzie umieścimy wlew nowego paliwa, jak duża ma być butla gazowa oraz gdzie będzie się mieścić. Rozwiązań mamy wiele – korek od gazu może być umieszczony w zderzaku, albo zaraz obok wlewu na paliwo. Podobnie z butlą – w bagażniku, wnęce na koło zapasowe. W dalszej kolejności, mechanik zakłada całą instalację, od silnika po butlę z gazem, dodając odpowiednie włączniki w kokpicie kierowcy.

Pierwsze o czym pomyślimy – to czy instalacje są bezpieczne, nie zabierają mocy samochodu i czy nie psują samego silnika? W obliczu dużych zmian i nowej generacji instalacji LPG, wszystkie te wątpliwości są rozwiane, ponieważ jest to bezpieczne rozwiązanie, które zupełnie nie powoduje spadku mocy. Dlatego jeżeli wciąż się zastanawiacie nad montażem instalacji LPG – nie ma co zwlekać, bo z każdym kilometrem, tracimy naszą gotówkę, którą możemy zacząć po prostu oszczędzać!

Więcej na temat instalacji gazowej na stronie Eko-Cars Bis.