Płynna wymiana płynu do spryskiwaczy

Jesień sprawia, że klientów na stacji kontroli pojazdów jest coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ pogoda się zmienia i kierowcy uświadamiają sobie, że należy zmienić ogumienie lub  płyn w spryskiwaczach. O ile pierwsza czynność wymaga wykorzystania specjalistycznych maszyn na stacji kontroli pojazdów, to wydaje się, że wymiana płynu jest czynnością łatwą, nie wymagającą interwencji mechaników. Nic bardziej mylnego. Jesienne ciepłe dni są bardzo zwodnicze, szczególnie dla jazdy samochodem, kiedy nad ranem i wieczorami pojawiają się przymrozki.

W ciągu dnia temperatura może być dość wysoka, sięgać nawet kilkunastu stopni, jednak ranem i wieczorami znacznie i gwałtownie się ona obniża. Niejednokrotnie zdarza się też, że w listopadzie notujemy nawet minusowe temperatury. Taki stan pogody wymaga stanowczo wymiany płynu letniego w spryskiwaczach na zimowy. Oczywiście nie musimy od razu inwestować w płyn, który jest wytrzymały przy wielkich mrozach sięgających kilkudziesięciu stopni na minusie. Na początku, w czasie jesieni, warto zastanowić się nad zakupem płynu dobrego do użytkowania przy kilkustopniowym mrozie.

Nie ma dokładnie wyznaczonej daty, kiedy powinniśmy zmienić płyn z letniego na zimowy. Taką czynność powinniśmy wykonać w wyniku własnych obserwacji pogody i temperatury. Jeśli jednak nie potrafimy tego ocenić warto wówczas udać się na przegląd, gdzie specjaliście pomogą nam dokonać właściwego wyboru. Co więcej, na stacji z pojemnika na płyn do spryskiwaczy podczas wymiany zostaje usunięty płyn letni. Jest to bardzo ważne, gdyś mieszanie różnych płynów może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie naszych wycieraczek. Ponadto w przypadku mrozów, rozcieńczenie płynu zimowego letnim może spowodować jego zamarznięcie.

Na stacji kontroli pojazdów usuwają nadmiar letniego płynu i napełniają pojemnik zimowym. Jesień bywa bardzo zdradliwą porą roku, dlatego jako kierowcy powinniśmy być czujni i kontrolować konieczność dokonania pewnych zmian dostosowujących nasz samochodów do warunków atmosferycznych.