Samochodem na narty, jak przygotować samochód na górskie warunki.

Zima panuje już na dobre za naszymi oknami, dlatego warsztaty przeżywają oblężenie, gdyż każdy chce przygotować swój samochód do jazdy w tych trudnych, śnieżnych warunkach. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują zimowe wyjazdy na narty w góry. Wówczas samochód wymaga specjalnego przygotowania i dokładnego sprawdzenia sprawności aby podczas wyjazdy w góry nie spotkała nas żadna nieprzyjemna niespodzianka.

Udając się na stację kontroli samochodów oddajemy nasz samochód w ręce specjalistów, którzy dokonują dokładnego sprawdzenia stanu technicznego naszej maszyny pod każdym względem. Szczególnie ważne jest sprawdzenie jakości funkcjonowania hamulców, wszystkich pasków klinowych czy akumulatora, by w razie wystąpienia wielkich mrozów nie doszło do jakieś awarii. Oczywiście na stacji kontroli są sprawdzane również inne parametry jak bieżnik zimowych opon, ilość płynów w spryskiwaczach i ogólny stan techniczny silnika. Gdy mechanicy dokonają dokładnego sprawdzenia wszystkich technicznych parametrów, wówczas możemy być pewni, że pod tym względem jesteśmy bezpieczni. Zwłaszcza kiedy jeździmy używanym samochodem powinniśmy przyłożyć większą wagę do sprawdzenia wszystkich układów i bieżników opon, łańcuchy i kable rozruchowe w bagażniku także nie zaszkodzą.

Jednak żaden mechanik nie jest w stanie przewidzieć ekstremalnych warunków, które mogą na nas czekać w górach podczas wyjazdu na narty. Do takich ewentualności musimy przygotować się sami. Śnieżyce, lód pokrywający drogi, zaspy…. Wszystko to może czekać na kierowców w okolicach górskich, dlatego muszą się oni dokładnie przygotować by poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Każdy kierowca przed wyjazdem na narty w góry musi zaopatrzyć się w łańcuchy na koła, łopatę do odśnieżania, zapas płynu do spryskiwaczy, rękawiczki, drapaczki do okien, szmatki do wycierania szyb, odmrażacze do szyb i zamków, drzwi. Takie przygotowanie sprawi, że będziemy mogli w pełni świadomie wyjechać w góry. Oczywiście elementem przygotowania jest też dobry stan zdrowia i pełna sprawność fizyczna. Trudne warunki atmosferyczne mogą być kłopotem dla nawet najbardziej wykwalifikowanego kierowcy, dlatego każdy musi w górach zachować szczególną ostrożność.

Jeśli chcecie więcej porad o tym jak sobie radzić w zimie na trasie przeczytajcie nasz oktalog kierowcy zimą.Pamiętajmy, że w zimie najważniejsze to nie przeceniać możliwości naszych i naszego samochodu.