Sezon na wycieczki szkolne otwarty – jak wybrać dobrego przewoźnika?
Po dziesięciu miesiącach intensywnej nauki dzieci i młodzież w wieku szkolnym zasługują na odpoczynek. Sezon na szkolne wycieczki rozpoczyna się zwykle na przełomie maja i czerwca, kiedy pogoda sprzyja zwiedzaniu i relaksowi a program nauczania na dany rok szkolny jest niemalże w pełni zrealizowany. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność za młodzież oraz dzieci organizatorzy wyjazdu powinni rzetelnie weryfikować potencjalnego przewoźnika. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam na co zwracać uwagę, aby wielogodzinna podróż nie stanowiła zagrożenia dla pasażerów.
Przewoźnik powinien mieć doświadczenie
Mowa nie tylko o doświadczeniu za kierownicą, co oczywiście jest niezbędne, ale przede wszystkim również o doświadczeniu w pracy z młodzieżą, która pod względem podróżowania jest niezwykle wymagająca. Przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom komfort jazdy na najwyższym poziomie. Wśród dzieci często występuje popularne zjawisko choroby lokomocyjnej, dlatego nowoczesny transport musi być klimatyzowany.
Cena usług nie powinna być wygórowana
Za koszty transportu dzieci podczas wycieczki szkolnej odpowiadają rodzice, dlatego też ich budżet nie powinien być nadmiernie nadwyrężony. Uśrednione koszty przewoźników oscylują w granicach kilku złotych za każdy przejechany kilometr. Ceny powyżej sześciu złotych nie powinny jednak w ogóle wchodzić w rachubę.
Zwracajmy uwagę na to jakimi autokarami przewożone będą dzieci
Branża przewoźników jest mocno konkurencyjna. Nie wszystkich przedsiębiorców stać na nieustanną modernizację floty pojazdów a to niestety odbija się na jakości świadczonych usług. Im starszy samochód tym mniejszy komfort jazdy i mniejsze bezpieczeństwo na drodze wynikające chociażby z ciągłej eksploatacji pojazdu – a pamiętajmy, że będą nim podróżować dzieci, za które jako organizatorzy bierzemy pełną odpowiedzialność.
Kontrola policyjna przed wyjazdem na wycieczkę szkolną
Niezależnie od tego jak dużym zaufaniem darzymy kierowcę zadbajmy o to, aby przed wyjazdem autokar został skontrolowany przez służby mundurowe. W tym celu wystarczy udać się do najbliższej jednostki policji i uzgodnić termin oraz godzinę wyjazdu. Wydelegowany patrol zjawi się na miejscu i dokona kompleksowych oględzin przy użyciu dostępnego, certyfikowanego sprzętu. Taka usługa jest oczywiście bezpłatna a dzięki niej można zminimalizować ryzyko wypadkowości na drodze.
(Zobacz także: Wycieczka autokarowa dla grup zorganizowanych)
Umowa z przewoźnikiem
Organizatorzy wycieczki powinni zadbać również o sporządzenie stosownej umowy z przewoźnikiem, w której zawarte będą wszystkie informacje odnośnie warunków nawiązanej współpracy.