Hak holowniczy

W jaki sposób zamontować hak do samochodu?

Hak do samochodu przydaje się w wielu momentach – zazwyczaj wtedy, kiedy chcemy podłączyć do pojazdu przyczepę i przewozić potrzebne nam materiały. Jest to znaczna oszczędność czasu i paliwa, ponieważ jesteśmy w stanie zabrać ze sobą znacznie więcej przedmiotów, niż normalnie zmieści się do samego pojazdu. Dzięki przyczepie można przewozić materiały na jeden raz, w innym przypadku konieczny byłby ponowny przyjazd po resztę bagażu. Podłączenie przyczepy do pojazdu jest możliwe, jednak trzeba posiadać hak holowniczy.

Hak holowniczy montaż

Montaż haka holowniczego wymaga zaledwie kilku godzin pracy. Sam hak można kupić już za 300-400 złotych, chociaż do nowoczesnych, rozkręcanych modeli łatwych w demontażu trzeba nieco dopłacić, znacznie droższe są również haki producentów pojazdów. W Polsce nie ma ograniczeń odnośnie tego, jakie haki mogą być używane w samochodach, nie ma również ograniczeń odnośnie jazdy z nieużywanym hakiem. Wiele samochodów w chwili obecnej ma fabrycznie wykonane otwory pozwalające na zamontowanie haka – tak naprawdę montażu można dokonać samodzielnie lub zlecić pracę w warsztacie samochodowym. Koszty robocizny nie są duże i wynoszą średnio 200-300 złotych, a pozwalają na zaoszczędzenie naszego czasu. Problemem jest montaż haka w nowych samochodach, w których haka nie podłącza się już do świateł, ale wymagany jest specjalny sterownik elektroniczny. Trzeba pamiętać, że hak musi być prawidłowo zamontowany i posiadać tabliczkę znamionową.

Sprawdź ofertę: Haki holownicze - Falveo.pl

Jakie czynności wykonać po montażu haka?

Samo zamontowanie haka nie wystarczy, po poprawnie wykonanym montażu konieczna jest wizyta w stacji diagnostycznej. Badanie za 35 złotych pozwala na uzyskanie późniejszej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym, odnośnie zamontowania haka. Z zaświadczeniem od diagnosty, dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu należy udać się do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, gdzie urzędnik wbije adnotację o posiadaniu haka do dowodu rejestracyjnego. Dokonanie wpisu w dokumencie jest bezpłatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen − thirteen =