Właściwości i częstotliwość wymiany filtra oleju

Filtr oleju należy do nieodzownych elementów układu smarowania. Choć nierzadko wielu użytkowników samochodów nie zastanawia się zbyt często nad jego działaniem, warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to niezbędna część silnika.

Ma ona bowiem za zadanie usuwać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które uniemożliwiałyby poprawną pracę oleju. Należy więc pilnować, by filtr, który znajduje się w silniku, był czysty, odpowiednio dobrany oraz wysokiej jakości. W przeciwnym razie jego obecność może bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści.

Podstawowe zastosowanie filtra oleju

Filtr oleju występuje wewnątrz układu dolotowego, przez który przedostają się niepożądane elementy. Jeśli źle dobrany filtr nie radzi sobie nawet z najmniejszymi zabrudzeniami występującymi w oleju, drobinki piasku lub innego rodzaju materiałów będą powodowały stopniowe psucie się silnika. Dlatego więc niezwykle ważne jest, by zakupić takie narzędzie, które będzie pełniło swoją funkcję na wysokim poziomie. Filtr oleju wspomaga również działanie filtra powietrza, który nie jest w stanie zatrzymać przenikania wszystkich zanieczyszczeń, trafiających prosto z atmosfery.

(Zobacz także: Jak dbać o układ hamulcowy)

Wymiana filtra oleju

Filtr oleju powinno się zmieniać przy okazji wymiany samego oleju, co odbywa się średnio raz do roku. Można kierować się przy tym także ilością przejechanych kilometrów w momencie, gdy przekroczą one ok. 10-15 tysięcy. Dodatkowo należałoby również pamiętać o tym, że obecnie w wielu nowoczesnych silnikach wykorzystuje się specjalne obudowy filtra, dzięki czemu regularnie wymienia się tylko wkład filtrujący. Obecność dodatkowej obudowy, wmontowanej na stałe, rozwiązuje poniekąd problem wyboru nowego filtra oleju.

Szeroki wybór filtrów oleju

W sklepach z artykułami motoryzacyjnymi (np. MotoSzef.pl) znajduje się całe mnóstwo rozmaitych typów filtrów oleju o unikalnych konstrukcjach, pasujących do różnych modeli silników. Koszt wymiany filtra oleju jest zazwyczaj stosunkowo niski i zamyka się w przedziale kilkudziesięciu złotych. Warto kupować więc filtry wysokiej jakości, pochodzące od renomowanych producentów.