Tarcze hamulcowe - Motoszef.pl

Wymiana tarcz hamulcowych – Cena części i robocizny

Każdy doświadczony kierowca wie, jak bardzo istotną rolę w jego samochodzie pełnią hamulce. Każda ich awaria lub niesprawność jest zagrożeniem dla życia i zdrowia kierowcy, jego pasażerów ale również niekreślonej liczny osób postronnych. Dlatego niezwykle istotne jest, aby regularnie sprawdzać stan techniczny swojego układu hamulcowego, a w razie potrzeby dokonywać wszystkich czynności serwisowych i naprawczych.

Na co zwracać uwagę?

Samochód, który będzie posiadał niesprawny układ hamulcowy będzie sam dawał o tym znać poprzez nieprawidłowości w prowadzeniu, hamowaniu lub wyglądzie. Szczególna uwagę należy zwracać na:

  • wstrząsy w trakcie jazdy lub wibracje przy hamowaniu – takie objawy mogą świadczyć o tym, że tarcze hamulcowe są krzywe, a co za ty idzie, należy je czym prędzej wymienić,
  • piski, stuki itd. – prawdopodobnie problemy lezy w klockach hamulcowych, które albo źle się układają na tarczy, lub zwyczajnie się skończyły i należy je wymienić na nowe,
  • pęknięcia, ślady korozji lub inne defekty widoczne gołym okiem – tarcza hamulcowa, która zdradza taki wygląda powinna zostać wymieniona na nową.

Regularne wymiany

Jeśli jednak nasz układ hamulcowy nie przejawia żadnego z tych objawów lub innych, które mogą świadczyć o jego defekcie, nie należy ignorować konserwacji hamulców i zwlekać z wymianą.
Bez względu na brak przesłanek z jakości hamowania, wymiana tarcz hamulcowych powinna być przeprowadzana co około 60-80 tysięcy kilometrów. Wiele zależy tutaj od stylu jazdy i otoczenia w którym będą użytkowane. Dynamiczna i agresywna jazda, połączona z duża ilością wilgoci, kurzu i zabrudzeń, mogą tę liczbę zmniejszyć nawet do 30-40 tysięcy kilometrów.
Jeśli chodzi o klocki hamulcowe, szacuje się, że w ciągu użytkowania jednego kompletu tarcz, powinniśmy wymieniać klocki na nowe około 2-3 krotnie.

Koszty związane z wymianą

Części w układzie hamulcowym nie należą do najtańszych. Jednak fakt ten rekompensowany jest w pewnym stopniu tym, ze nie jest to wydatek zbyt częsty. Cena tarcz hamulcowych jest w pełni uzależniona od posiadanego przez nas modelu samochodu oraz jakości tarcz, które zechcemy do niego zakupić. Przyjmuje się, że ceny tarcz powinny wahać się do 300 do 700 złotych za komplet dwóch tarcz. Można oczywiście znaleźć modele tańsze, do starszych i wysłużonych pojazdów oraz tarcze znacznie droższe do modeli sportowych.

Przy wymianie tarcz hamulcowych należy przede wszystkim unikać części używanych i montować jedynie fabryczne nowe oraz zlecać wymianę fachowcom. Wielu domowych mechaników podejmuje się samodzielnej wymiany, jednak zalecana jest wizyta u fachowca, u którego robocizna nie powinna przekroczyć 100 zł. Jest to niewielka cena za tak ważną usługę.

Tarcze hamulcowe - Motoszef.pl