Zagrożenia na drodze w zimie

Zimą jako kierowcy jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń z powodu kapryśnej pogody, dlatego niezbędne są nam opony zimowe.

Szczególnie niebezpieczne są duże opady śniegu, które powodują powstawanie dużych zasp śnieżnych. Jeśli nasz samochód trzymamy na dworze często zdarza się, że intensywne opady śniegu sprawiają, że cały nasz pojazd jest wielką zaspą. Dużo czasu musimy poświęcić na odkopanie samochodu z zaspy śniegu, gdyż w trudnych sytuacjach opony zimowe nie wystarczą. Nawet intensywne próby wydostania się ze śnieżnej zaspy są bezskuteczne, nasze koła boksują w śniegu, ślizgają się w koleinach i nie ruszamy się z miejsca.

Warto zatem pomyśleć o innym sposobach wydostawania się z zaspy. Kluczem do sukcesu jest posiadanie przydatnych przedmiotów w samochodzie, w bagażniku, które w razie wystąpienia awaryjnych sytuacji mogą się okazać bardzo pomocne. Takimi przedmiotami są mała łopata, miotełka, szufla. Dzięki nim możemy samodzielnie usunąć nadmiar śniegu znajdujący się wokół samochodu. Tylko dzięki temu możliwe jest jakiekolwiek próbowanie wydostania się z zaspy.

Pomocne okażą się oczywiście łańcuchy na koła, które możemy założyć po wstępnym usunięciu śniegu. Jednak założenie łańcuchów jest bardzo skomplikowane i zajmuje dość dużo czasu. Często zdarza się, że nadmiar śniegu uniemożliwia wykonanie tej czynności. Dlatego tak ważne jest wstępne odśnieżenie kół samochodu i przestrzeni wokół.

Opony zimowe nie są w stanie pokonać dużej ilości śniegu, które otacza koła, dostaje się pod nadkola i do przestrzeni podwozia. Jeśli chcemy aby nadmiar zmrożonego śniegu szybciej został usunięty, podczas odśnieżania samochodu możemy włączyć silnik, aby rozgrzewał samochód. Wówczas zalegający w nadkolach zmrożony śnieg szybciej odpadnie ułatwiając nam szybsze wydostanie się ze śnieżnej zaspy. Zatem sprzęt do ośnieżania, łańcuchy i opony zimowe są podstawą, którą musimy posiadać, jeśli w razie konieczności będziemy musieli się wydostać z zaspy.

W sytuacji, że nic nam nie pomoże warto wezwać pomoc drogową, która wykorzystując ciężki sprzęt pomoże nam wydostać się z opresji.