Zatrzymany dowód rejestracyjny – jak radzić sobie?

Wśród zatrzymań pojazdów przez policję drogową (tak zwaną ‘drogówkę’) obserwujemy przypadki nie tylko łamania przepisów, ale także zatrzymania w celach kontrolnych. Takie kontrole mają na celu uniknięcie nieprzewidzianych wypadków wynikających na przykład z niesprawności samochodu, braku umiejętności prowadzenia samochodu przez zatrzymanego kierowcę, bądź w celu rutynowych badań zawartości alkoholu we krwi.

Często zdarza się, że samochody zatrzymane do rutynowej kontroli mają nieaktualne bania stanu technicznego pojazdu. W takim przypadku (jak również w przypadku braku kompetencji lub zawartości alkoholu we krwi) policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Osoba nie posiadająca aktualnego przeglądu musi zapłacić karę oraz udać się do miejsca, gdzie zostaną wykonane potrzebne badania.

Miejsce kontroli pojazdów

Takim miejscem jest stacja kontroli pojazdów, której placówki znajdują się w wielu miejscach na terenie województw całej Polski. Stacja kontroli pojazdów dokonuje zarówno przeglądu mechanicznego stanu technicznego pojazdu jak i sprawdzenia wszystkich parametrów silnik za pomocą podłączenia go do specjalnego komputera. Jeśli stan techniczny samochodu przejdzie wszystkie testy pomyślnie, wówczas stacja kontroli pojazdów wydaje potwierdzenie sprawności samochodu będące podstawą dla zwrotu dowodu rejestracyjnego, odebranego wcześniej przez policję. Oczywiście można do czasu uzupełnienia przeglądu jeździć bez dowodu rejestracyjnego, dzięki potwierdzeniu, które otrzymamy od policji. Jednak okres ten jest ściśle określony ustawą o przepisach ruchu drogowego. Warto zatem pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądu stanu technicznego pojazdu, gdyż nie jest to procedura kosztowna i dowolna stacja kontroli pojazdów chętnie ją wypełni.